published in: Vesmír 86, 2007/2: 95

Kávový rodokmen

Pavel Hošek


Přestože káva patří mezi nápoje oblíbené a hojně popíjené téměř po celém světě, rod Coffea se v minulosti přílišné pozornosti botaniků netěšil. Mistři rostlinozpytu to napravují až v posledních deseti až dvaceti letech. Během nich stačili popsat mnoho dosud neznámých druhů a zcela revidovat příslušnou skupinu čeledi mořenovitých (Rubiaceae), kam káva náleží. Výsledky se dostavují právě nyní. Loni vyšel komentovaný checklist (seznam druhů) rodu Coffea, letos půjde do tisku checklist madagaskarských druhů čeledi Rubiaceae a ještě o něco později spatří světlo světa terénní příručka.
Podle nejnovějšího „sčítání“ má rod Coffea celosvětově 103 druhy a několik dalších na své jméno ještě čeká. Většina z nich (79) je nyní ohrožena vyhubením, ať již vinou úbytku přirozeného prostředí, nebo přímým kácením (dřevo některých druhů se výtečně hodí na nábytek, k stavbě domů ap.). Na výrobu lahodného horkého nápoje se využívají tři druhy: C. arabica, C. canephora (dříve známá jako C. robusta) a C. liberica. Rod se dále dělí na dva podrody – Co­ffea a Baracoffea. Zajímavý je zejména druhý z nich, který je svým výskytem omezen na západní opadavé lesy Madagaskaru. Má pouze 8 druhů, z nichž 5 bylo popsáno teprve předloni. Mezi ně patří i C. labatii na snímku (foceno r. 2004, tedy v době, kdy byla rostlinka vědě de facto ještě neznámá). Je to jeden ze dvou druhů, který má semena opatřena změtí zelených křidélek.
Celkově je svým výskytem více než polovina (58) všech druhů kávy omezena pouze na Madagaskar. V minulosti, zejména v časech francouzské nadvlády, byly mnohé z nich předmětem intenzivního výzkumu, neboť obsahují jen malé nebo téměř žádné množství kofeinu a existovala naděje, že by mohly poskytnout bezkofeinovou kávu. K výzkumu sloužila výzkumná stanice v Kianjavato, ale původní záměr se nepodařilo realizovat a výzkum zůstal nedokončen. Přesto je stanice dodnes domovem jedné z nejvýznamnějších sbírek živých exemplářů rodu Coffea na světě.


Literatura
Davis A. P., Govaerts R., Bridson D. M., Stoffelen P.: An annotated taxonomic conspectus of the genus Coffea (Rubiaceae), Botanical Journal of the Linnean Society 152, 465–512, 2006


Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška
Domovská stránka Pavla Hoška Domovská stránka Expedice LEMURIA