published in: Nový Orient 9, 2001: obálka

Madagaskar – sedmý kontinent

(doprovodný text k obálkovým fotografiím)

Pavel Hošek

Madagaskar je jedinečná země. Vím. To samé se dá říct o kterékoli zemi na světě. A je to dokonce pravda. Ale Madagaskar je jedinečnou zemí i mezi všemi jedinečnými.
Leží nedaleko afrických břehů, ale Afrika to není. Je izolován již nejméně 160 milionů let od okolních kontinentů. Příroda měla dostatek času, aby na něm vytvořila unikátní a neopakovatelný svět, jež nemá obdoby. Většina všech tvorů i rostlin, kteří na Madagaskaru žijí, nemá domov nikde jinde. A není jich právě málo. Přírodovědci napočítali přes 12 000 druhů vyšších rostlin a na 100 000 živočichů. Madagaskar je jednou z biologicky nejbohatších končin světa. Mnohé z nich mají svůj původ nebo své nejbližší příbuzné až v daleké Americe nebo Austrálii. Přesto Madagaskar rozhodně není ani Amerikou ani Austrálií.
Malgaši, obyvatelé Madagaskaru, jsou původem asiaté. Připluli z daleké Indonézie asi před 2000 lety a kolonizovali Madagaskar jako vůbec poslední větší kus zeměkoule dosud lidmi neobydlený. I když ze své domoviny přivezli mnohé dovednosti a znalosti, za dlouhá staletí vytvořili svébytnou a ničemu nepodobnou kulturu. Madagaskar není ani Asií.
Madagaskar je prostě Madagaskar, jediný a nezaměnitelný. Nic se mu nepodobá. Skutečný sedmý kontinent.

snímek 1
snímek 2

 

Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška Zpět na domovskou stránku Expedice LEMURIA
Domovská stránka Pavla Hoška Domovská stránka Expedice LEMURIA