Fanorona [fanuruna] je tradiční malgašská stolní hra. Její základní pravidla nejsou nijak složitá, přesto se jedná o kombinačně velmi bohatou hru, která je dosti náročná na přemýšlení a představivost při vymýšlení strategií postupu. Má bohatou historii. V časech panování Merinů nad sjednoceným Madagaskarem se stala jakýmsi ritualizovaným obřadem, sloužila při soudních rozhodováních ap. Dodnes se na Madagaskaru hraje.

Dnes je fanorona oblíbena i v mnoha koutech světa mimo Madagaskar. Existuje dokonce mezinárodní asociace (International Fanorona Association, 278-A Meeting Street, Charleston, S.C. 29401, USA). Jejím předsedou je Leonard Fox, který také přeložil knihu Fanorona, The National Game of Madagascar (1984), původně vydanou ve francouzštině J. a S. Chauvicourtovými. Je znám i několika dalšími pozoruhodnými knihami a články o Madagaskaru (např. Hainteny: The Traditional Poetry of Madagascar, 1990).

Vyzýváme všechny zájemce, kteří fanoronu znají a umí hrát, nebo kteří se jí chtějí naučit a hrát ji, aby se nám ozvali. Nemáme si s kým zahrát.


Zpět na domovskou stránku Expedice LEMURIA
Domovská stránka Expedice LEMURIA