published in: Vesmír 78, 1999: 40

Rmutný osud kornautní

Pavel Hošek

V madagaskarských deštných lesích vždy znovu a znovu uchvacuje obrovité množství kapradin. Rostou všude – na kmenech stromů i ve větvoví vysoko v korunách, na vodní hladině tůněk i přímo na zemi jako součást podrostu. (Mimochodem, je-li na těchto stránkách řeč o klimaxu, sluší se poznamenat, že deštné lesy Madagaskaru mají oproti obdobným formacím jinde v tropech svá specifika; úplně postrádají nejvyšší patro pralesních velikánů, stromy zapojeného patra jsou spíše o něco nížší a jejich korunami proniká relativně mnoho světla až k samému „dnu“ lesa, takže i nejnižší bylinné patro je velmi bohaté a takřka neprostupné.) Kapradiny se v lesích Madagaskaru vyskytují v nesčetných druzích. Životaschopnost té prastaré skupiny rostlin je až zarážející.
Nejnápadnější jsou ovšem kapradiny stromového vzrůstu (např. z rodu Cyathea, staročesky kornauteň). Jejich obrovité, ladně prohnuté listy propůjčují lesu noblesní a vznešený ráz. Na mnoha místech jsou však i zdrojem jeho zkázy.
Jak ví každý zahradník, kořeny některých kapradin jsou výborným substrátem pro mnohé pěstované květiny, zejména epifyty si v nich doslova libují. Na tuto blahodárnou vlastnost přišli i Madagaskařané, a ještě ji vylepšili. Vyrábějí z kořenového balu velkých druhů kapradin hned celé kořenáče a truhlíky. Jak přibývá obyvatel měst, kteří touží mít ve svých bytech a na zahrádkách trochu přírody, vzrůstá i poptávka po „kapradinových nádobách“. Nejenže se v nich rostlinám dobře roste, ale navíc jsou dekorativní a levné.
„Těžba“ kořenových systémů stromových kapradin je přitom velmi extenzivní. K získání několika kapradin musí být vysekána cesta do lesa a vyklučeny celé velké plochy lesa. Pokácené a posekané rostliny většinou zůstanou ležet na místě bez dalšího využití.
V souvislosti s devastací přírody si již člověk zvykl na lecjaký paradox, ale vykácet 2–3 ary deštného lesa (odhad podle vlastního pozorování) jen proto, aby bylo možné zasadit do květináče za oknem dvě tři orchideje či stejný počet scindapsů, to je opravdu podivuhodný výkon (jak fyzický, tak mentální).
 
 


Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška Zpět na domovskou stránku Expedice LEMURIA Zpět na obsah fotoseriálu
Domovská stránka Pavla Hoška Domovská stránka Expedice LEMURIA Obsah fotoseriálu