Published in: Kaktusy 2, 1999: 55–56

Madagaskar a kaktusy

Libor Kunte

Fakt, že na Madagaskaru roste několik původních druhů kaktusů, je skutečnost, se kterou se každý kaktusář musí vyrovnat po svém. Zástupci čeledi Cactaceae  tak nezůstali věrni jen americkému kontinentu a tak i na tomto ostrově najdeme izolované druhy rodu Rhipsalis např. R. horrida Bak., R. fasciculata (Wild.) Haw. Bohužel, na Madagaskaru se však setkáte i s jinými druhy. Na ostrov je dovezl člověk a dnes jsou mnohé lokality původních společenstev výrazně potlačovány invazním chováním těchto uměle zavlečených druhů. Jedná se především o dva zástupce opuncií - Opuntia ficus - indica, Opuntia monacantha a o jeden druh cereusu. Původně sloužily tyto druhy jako rostliny pěstované pro plody a zároveň se používaly jako rostliny k olemování pozemku, oplocení zahrad atp. Dodnes jsou opuncie a cereusy pěstovány především na jihu ostrova. Měl jsem možnost mnohokrát pozorovat políčka opuncií přímo vklíněná do porostu trnitého buše. Mahafalové na jihozápadě Madagaskaru      dodnes pěstují opuncie, jejichž plody tvoří pro mnohé relativně významnou složku finančních příjmů, protože dozrálé bobule jsou vyhledávaným ovocem. V okolí Ampanihy jsem objevil plochy s cereusem (Cereus aff. hexagonus). I jeho plody domorodci příležitostně konzumují, ale na trzích se běžně neprodávají. Avšak i v tomto případě se cereus již dávno vymanil zpod lidské kontroly a objevuje se i v původních společenstvech.
Zmiňovaným druhům kaktusů se na Madagaskaru obzvlášť dobře daří. Jednak na ostrově chybí přirození škůdci a staletá snaha o pěstování dělá z kaktusů dosti nebezpečnou složku nepůvodní flóry. V některých oblastech jihozápadu a jihovýchodu se jedná o invazní druhy se všemi charakteristikami, jimž původní druhy svou relativně pomalou strategií růstu a menším rozmnožovacím potenciálem konkurují jen ztěží.
Věřte, že obrázek přemnožených opuncií v porostu původních madagaskarských sukulentů neudělá dobře ani zapřísáhlému kaktusáři. Jak se bude tento palčivý problém řešit zatím nikdo netuší, ale je potřeba zasáhnout co nejdřív.  V opačném případě by mohlo být už pozdě...
 

jiné materiál o invazních druzích na Madagaskaru

 
Jen  pár kilometrů od Ampanihy tvoří cereusy husté porosty
 
 
Opuncie s dozrávajícími plody na lokalitě nedaleko Taolanaro

Zpět na domovskou stránku Expedice LEMURIA
Domovská stránka Expedice LEMURIA