Kdy vyrazit

 
kdy vyrazit
víza
doprava z Evropy na Madagaskar
doprava
na Madagaskaru


ubytování

stravování
bezpečnost
očkování
národní parky
a rezervace

jazyk

vývoz přírodnin

zážitky a zkušenosti ostatních cestovatelů

Lemuria Travel

 Zpět na obsah
Turistická sezóna na Madagaskaru spadá zhruba do našich prázdninových měsíců. Je mi záhadou, proč tomu tak je, neboť je to asi nejméně zajímavá část roku. Už několik měsíců panuje období sucha a tak je příroda skoro mrtvá. V některých oblastech na východě naopak probíhá tzv. druhé období dešťů, takže vytrvale prší a cesty jsou nesjízdné. Také letenky z Evropy jsou v tomto období podstatně dražší.
Z hlediska pozorování přírody je nejlepším obdobím říjen až prosinec, čili čas před příchodem dešťů a na jejich počátku a potom únor až duben, neboli konec období dešťů a začátek doby sucha. Zajímavé je pochopitelně i vlastní období dešťů (prosinec až březen), ale cestování v tomto čase je přece jen náročnější, i když knižní průvodce význam dešťů poněkud přehánějí. Dost se to liší krajově, neboť jednotlivé oblasti Madagaskaru jsou klimaticky velmi rozmanité. Deště často některé končiny zcela znepřístupní, ale např. na severovýchodě, kde prší prakticky celoročně, se situace zase tolik nezmění.
Plánujete-li pobyt v nějaké konkrétní oblasti, rozhodně si předem ověřte, jaké tam bývá počasí. V některých místech se mohou střídat dvě deštivá období do roka, jinde zjara zuří prudké cyklony ap. Snad by vám při rozhodování mohl pomoci následující přehled.
  • LEDEN–BŘEZEN
Vrcholné období dešťů. Některé oblasti jsou nepřístupné, protože deště zneprůjezdní málo kvalitní cesty. V tomto čase jezdí na Madagaskar nejméně cizinců. Nejlepší doba pro pozorování plazů a zejména obojživelníků. Kvete nejvíce druhů orchidejí. Hmyz je také velmi aktivní, ale s postupem času druhů spíš ubývá (v březnu je jich obvykle méně než v lednu). Období nejlevnějších letenek z Evropy - ceny se dostanou až pod 20 000 Kč (informace z let 2004–2006 pro let Paříž–Antananarivo). Období cyklonů, které mohou být i životu nebezpečné. Devastují zejména severovýchod a východ Madagaskaru, ale výjimečně se dostanou i do dalších částí ostrova.
  • DUBEN–KVĚTEN
Deště již ustávají, ale krajina je stále zelená. Přechodné období, o němž toho lze jen málo říci.
  • ČERVEN—SRPEN
Nejchladnější a nejsušší část roku. Mnoho živočichů a rostlin ji přečkává v hibernaci či jiném klidovém stadiu. V suchých oblastech na západě a jihu Madagaskaru to platí dvojnásob. Mnoho rostlin shazuje listy nebo přečkávají v podzemí (v podobě oddenků, hlíz ap.). Kromě deštných stálezelených lesů je krajina všude vyprahlá a oranžovohnědá. Téměř chybí zeleň. Vlhký východní Madagaskar se může paradoxně jevit deštivější než v době dešťů, neboť prší jen velmi mírně, ale dlouho (nespadne však příliš mnoho srážek). Naopak v lednu až březnu jsou srážky mnohem vydatnější ale přívalové, takže po krátkém a silném dešti zase vysvitne slunce a není neobvyklé, že svítí i několik dnů. Nejstudenější část roku. Je vhodné přibalit do batohu svetr. Ve vyšších polohách (např. v hlavním městě) teploty klesají až k 10 nebo 5 °C. Na horách může být i mráz (roku 1994 bylo v Andringitře naměřeno –16 °C). Červen až srpen je sezóna velryb, které je možno pozorovat zejména při severovýchodním pobřeží ostrova (ostrov St. Marie, záliv Antongila ap.). Období, kdy se koná famadihana (rituální exhumace mrtvých), zejména červen a červenec. Z hygienických důvodů je famadihana zakázána v čase dešťů. Období nejdražších letenek z Evropy, turistická sezóna vrcholí. Dobrý čas na návštěvu jeskyní v krasových oblastech (zejména v Ankaraně), neboť koncem doby sucha je hladina podzemní vody nejníže a jsou přístupné i prostory, které jsou po zbytek roku zatopeny.
  • ZÁŘÍ–PROSINEC
Nejlepší čas pro návštěvu madagaskarské přírody. Ještě neprší, nebo prší jen málo, ale příroda již ožívá. Výborný čas pro pozorování ptáků, kteří kladou vejce a vyvádějí mladé. V říjnu až listopadu mají mláďata lemuři. Letenky lze sehnat za přijatelnou cenu a návštěvníků je na Madagaskaru již poměrně málo. Sezóna mnoha druhů ovoce (mango, liči ap.) a koření (hřebíček, vanilka) i jiných plodin (káva). Nejteplejší část roku. Kromě horských poloh se teplota všude pohybuje nad 30 °C a o mnoho neklesá ani v noci. Nejtepleji je v oblasti okolo přístavu Mahajanga.

Pavel Hošek

 


zpět na
domovskou stránku
expedice LEMURIA