Tropický sever

text: Libor Kunte
kamera a režie: Jiří Bálek

Ani na jižní polokouli nemusí platit stoprocentně, že čím blíže k severu, tím tepleji. Obzvlášť horský mlžný les Montagne d´Ambre je zářným příkladem, že i relativně blízko od rovníku může být pořádná zima. Častý drobný déšť umocňuje pocit chladu, a tak se ohřejete, teprve když vysvitne slunce. Horský mlžný les patří k velmi vzácným ekosystémům naší planety a všude na světě je ohrožován lidskou činností. V okolí rezervace Montagne d´Ambre je situace natolik špatná, že za střeženou hranicí jsou porosty zlikvidovány. Rozsah škod je tak obrovský, že se již částečně změnilo i klima. Mezinárodní organizace WWF  se snaží zničené plochy osázet. Sucho a škody napáchané dobytkem však nedávají mladým stromkům velkou naději na přežití. Odborníci věří, že největší šance, jak uchránit alespoň stávající plochy, je ekologická výchova obyvatelstva, jak ve školách, tak i mezi dospělými.

Synchron s překladem:
Přímé působení na místní obyvatele je nejdůležitější. Je nutné docílit toho, aby si lidé nevytvářeli úzký vztah ke zdrojům vody a dřeva v národním parku a rezervacích. Snažíme se zabránit vytvoření návyku a hledáme pro obyvatele alternativní zdroje.

Interiér nepoškozeného horského mlžného lesa je plný života. Chameleoni, kteří mají centrum výskytu právě na Madagaskaru, patří i tady mezi hojné ještěry. Jejich oči pohybující se nezávisle na sobě a dlouhý vymrštitelný jazyk nedávají kořisti prakticky žádnou šanci. Avšak ne všechna zvířata žijící v těchto podmínkách jsou tak milá a příjemná jako třeba zdejší ledňáček nebo cibetkovitá šelmička galidie. Řeč je o suchozemských pijavicích, které se z vegetace obratně přesunou na kolemjdoucí oběť. Po přisátí se doslova nechají napumpovat krví a když pijavici odtrhnete, zůstane po ní dlouho krvácející rána. Ambrové pohoří je typické svými vodopády. Největší z nich padá do hloubky osmdesáti metrů. O vlhkosti tohoto prostředí nejlépe svědčí nasáklá kůra blahovičníku. Na každém kroku vás překvapí obyvatelé mlžného lesa svou exotickou krásou nebo velikostí. Obrovský hlemýžď rodu achatýna, opravdový gigant mezi plži, je v přírodě k nepřehlédnutí a nenápadné cikády jsou zase k nepřeslechnutí.
cvrkot
Několik desítek kilometrů jižním směrem od Montáň d´Ambr se rozkládá rezervace Ankarana. Celá je pokryta tropickým opadavým lesem. Střídá se tu období sucha a dešťů, což se nejvíce projevuje na vegetaci a životě zvířat. Abychom měli k rezervaci co nejblíže a mohli tak podnikat dlouhé pochody do jejího středu, stavíme stany ve vesničce Matsabory Mahamasina, ležící na hranici rezervace. Jedním z cílů našich průzkumů se staly tsingy - zvláštní skalní útvary vzdálené mnoho kilometrů od naší základny. Cestou máme nespočet příležitostí seznámit se blíže se zdejší flórou  a faunou, která dává nezaměnitelnou podobu zdejší rezervaci. Mistrem v maskování v terénu je gekon Uroplatus henkeli, dokonale splývající s větvemi, na kterých tráví většinu svého života.
Hroznýšovitý had sanzinie madagaskarská žije poměrně skrytým způsobem života. V Ankaraně ji lze občas spatřit u vstupu do jeskyní, kde pravděpodobně loví netopýry.
Rezervace Ankarana je také domovem vzácného lemura s vědeckým názvem Eulemur coronatus    . Při setkání s člověkem, který tlupě zkřížil migrační cestu jsou lemuři velmi hluční a jasně dávají najevo svou nelibost nad přítomností neznámého vetřelce.
hlasy lemurů
Jsme u cíle a náš průvodce Francois vysvětluje proč dostaly skalní špice název tsingy. K našemu překvapení je to velmi prosté - při poklepu přece krásně „tsingají“.
tsingání
Uplynulo několik dnů a náš hotelový pokoj se přeměnil v polní ošetřovnu. Vyndaváme si totiž z chodidel samičky písečných blech. Ty se zabydlely v našich nohách právě ve vesničce Matsabory Mahamasina, kde jsme stanovali. Malé zvířátko zavrtané do kůže jsme museli odstranit rozříznutím zhnisaného místa a důkladnou dezinfekcí hluboké rány. Teprve nyní si naplno uvědomujeme, že strasti cestovatele nejsou způsobovány jen špatnou dopravou, jídlem pochybné kvality, jedovatými živočichy, ale že někdy může velké nepříjemnosti způsobit okem takřka neviditelný tvoreček.
 


Zpět na domovskou stránku Expedice LEMURIA
Domovská stránka Expedice LEMURIA