Published in: Teletip 25, 1993: 30–31

Svět sám pro sebe

Pavel Hošek

U východoafrických břehů leží jeden z největších ostrovů na Zemi - Madagaskar - svět sám pro sebe, který již vlastně není Afrikou, ale také ne žádným jiným kontinentem. Je prostě sám sebou, osamělý uprostřed indického oceánu. Svou polohu zaujímá už hezkou řádku milionů let, a proto tu nežijí sloni, nosorožci a gepardi. Nosí však své vlastní obyvatele, kteří jsou mnohem menší a nenápadnější, zato však krásnější a zajímavější. Mejí navíc jednu zvláštnost. Nesetkáme se s nimi (až na výjimky) nikde jinde na světě než právě na Madagaskaru.
Přes svou unikátnost, nebo právě díky ní, je příroda Madagaskaru vážně ohrožena. V málokteré rozvojhové zemi tropického světa pokročila devastace tak daleko, jako právě zde. Život původní flóry a fauny se dnes soustřeďuje hlavně do rezervací a národních parků. Z těchto důvodů vznikla myšlenka expedice LEMURIA a později i projekt HATOKALIOTSY, který byl nazván podle stejnojmenného území na jihozápadě ostrova. Oblast Hatokaliotsy byla roku 1956 navržena na rezervaci. Její vyhlášení a určení stupně ochrany je v současné době předmětem jednání mezi malgašskou vládou a ochránci přírody reprezentovanými především Světovým fondem na ochranu přírody - WWF. Do dnešních dnů však nikdo neprovedl v Hatokaliotsy ani ten nejzákladnější ekologický průzkum. Není dosud eni přesně známo, které rostliny a kteří živvočichové krajinu obývají. Zaplnění těchto mezer v našich znalostech je úkol, který si vytkli členové expedice LEMURIA. Chtějí tak svým malým dílem přispět k vytvoření nové rezervace a k záchraně unikátních forem života na Madagaskaru.
V současné době se můžete podrobněji seznámit s prací expedice i s přírodními zajímavostmi Madagaskaru na obrazovkách. Od půlky května uvádí program ČT1 v magazínu zahraničních zajímavostí Objektiv sérii několika reportáží. Jednotlivé snímky vás zavedou do zpomaleného světa chameleonů  nebo mezi lemury    , což jsou místní formy poloopic, a představí vám i další obyvatele tropického pralesa. Budete však moci navštívit i neobvyklou zoologickou zahradu a v neposlední řadě nahlédnete i do světa některých kmenů Malgašů - původních obyvatel Madagaskaru.
 

Scénáře vybraných pořadů magazínu zahraničních zajímavostí Objektiv


Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška Zpět na domovskou stránku Expedice LEMURIA
Domovská stránka Pavla Hoška Domovská stránka Expedice LEMURIA