Jedno z nejznámějších malgašských přísloví praví: „Ataovy toy ny dian-tana: jereo ny aloha, todiho ny aoriana. Buď jako chameleon. Jedním okem se dívej do budoucnosti a druhým do minulosti.“  Dívat se nezávisle každým okem někam jinam je jen jednou z podivuhodných vlastností těchto ještěrů. Schopnost barvoměny je notoricky známá, méně už se ví o přizpůsobeních chameleona výhradně k stromovému způsobu života. Na končetinách má srostlé vždy dva proti třem prstům a tím jsou vytvořeny jakési klíšťky k uchopování větví. Ke stejnému účelu slouží i chápavý ocas. Asi nejneuvěřitelnější dovedností chameleona je lovení kořisti na dálku. Činí tak díky „teleskopickému“ jazyku, který například chameleon pardálí (Furcifer pardalis) (oba horní snímky) dokáže „vystřelit“ ve zlomku sekundy až na vzdálenost třiceti centimetrů! 
Do příbuzenstva chameleonů patří drobné brookézie, které na rozdíl od „pravých“ chameleonů žijí na zemi mezi spadaným listím. Najít je není snadné, neboť bývají velmi dobře maskovány barvou a tvarem těla a také velikost dospělých jedinců není závratná – na snímku dole je Brookesia stumpfii  
 

Zpět na domovskou stránku Expedice LEMURIA Zpět na úvodní stránku výstavy MADAGASKAR - svět sám pro sebe (Ústí nad Labem, 1999–2000)
Domovská stránka Expedice LEMURIA úvodní stránka výstavy