Teplé vody Indického oceánu, korálové útesy v blízkosti břehů a pláže s bělavým pískem bez jediné lidské stopy – toť idylka tropického ráje. Ovšem příbřežní svět je vlastně nikdy nekončící, neúprosný souboj vodního živlu s pevninou. Obzvlášť „obojživelné“ lesy mangrovů jsou toho přímým důkazem. Se svojí velmi specifickou strategií růstu jakoby krůček po krůčku pronikaly do oceánu. A zčásti se jim to vskutku daří. 
O mangrovech se proto tvrdí, že zvětšují rozlohu pevniny. Ve spleti jejich hustých chůdovitých kořenů se usazuje jemný nános, v němž se strom ještě lépe ukotví. A jeho potomstvo má díky němu větší šanci podobným postupem osídlit další kus oceánu. Bohužel i mangrove jsou velmi ohroženy a jemnou rovnováhu společenstva, které se v jejich porostech vytváří, narušuje čím dál více člověk, který využívá hlavně jejich velmi kvalitní dřevo. Na snímku jsou vzdušné kořeny mangrove při odlivu.


Zpět na domovskou stránku Expedice LEMURIA Zpět na úvodní stránku výstavy MADAGASKAR - svět sám pro sebe (Ústí nad Labem, 1999–2000)
Domovská stránka Expedice LEMURIA úvodní stránka výstavy