s lemurem šedým (Hapalemur griseus)
 

se narodil 16. 7. 1968 v Ústí nad Labem. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v praze vystudoval parazitologii a entomologii. V rámci své diplomové práce se zabýval imunitní reakcí hostitelů na krevsající parazity (souhrn). Od roku 1993 je redaktorem přírodovědeckého časopisu Vesmír. Má zde na starosti obrazovou část časopisu, přípravu obrázků, zčásti sazbu a předtiskovou přípravu. Zabezpečuje bezproblémový chod redakční počítačové sítě včetně webovského a FTP serveru. Věnuje se také popularizaci vědy – píše pravidelné články o vědě do časopisu Vesmír a v geografickém magazínu Koktejl má pravidelnou rubriku „Svět v pohybu“.
Zúčastnil se několika přírodovědeckých expedic na Balkán, do Alžírska, Mexika a především na Madagaskar. Napsal o nich mnoho článků, připravil scénáře pro dokumentární filmy o madagaskarské přírodě pro Českou televizi, pořádá a spolupořádá besedy v rozhlase, přednášky a výstavy (např. „Mexiko – příroda a lidé“, „Madagaskar - svět sám pro sebe“ viz také výstavy)
Madagaskarské přírodě se věnuje více než deset let a zúčastnil se expedic na Madagaskar v letech 1993, 1998, 2001, 2004, 2006. Shromáždil a spravuje expediční knihovnu, která má v této chvíli více než 2500 položek. Vytvořil a udržuje v provozuschopném stavu také expediční databázi MADLIT, která obsahuje mnoho tisíc adres, literárních odkazů, citátů, faunistických a floristických záznamů, malgašské slovníky i jména madagaskarských zvířat a rostlin v mnoha světových jazycích a četné další údaje. Kromě hmyzu a parazitů, na něž se v rámci madagaskarské fauny specializuje, se zajímá o nejširší aspekty a souvislosti přírody Madagaskaru i vztahu obyvatel ostrova k přírodě. Z těchto důvodů se věnuje i studiu malgaštiny, dějin Madagaskaru a etnologii jeho obyvatel. Vytvořil webové stránky Expedice LEMURIA o Madagaskaru.
Přeložil do češtiny několik malgašských pohádek, přísloví a hainteny. Pohádky, mýty a legendy vyšly knižně pod názvem Rohatý král v nakladatelství Argo. Sbírku hainteny Dotek prolétajícího motýla vydalo nakladatelství DharmaGaia. Jde o historicky první překlad z malgaštiny do češtiny. Připravuje učebnici malgaštiny a malgašsko-český a česko-malgašský slovník. Vytvořil scénář k výukovému filmu o ochraně přírody Madagaskaru, který používají pracovníci WWF na Madagaskaru. Aktivně se podílel na připravě a stále pracuje na projektu HATOKALIOTSY. Je odborným konzultantem dlouhodobé kampaně Madagaskar - laboratoř bohů, kterou organizuje agentura Koniklec. Jejími hlavními výstupy byla vědomostní soutěž pro středoškoláky, Expedice BAOBAB 2006, kniha Madagaskar - laboratoř bohů, stejnojmenná výstava v Národním muzeu, přednáškový cyklus o Madagaskaru Výpravy do věže atd. Je editorem připravované publikace „Madagaskar – osamělý poutník“.
V rámci svých entomologických aktivit studuje mandelinky podčeledi Cassidinae, česky zvané štítonoši.
(telefon do práce: ++420 222 828 395, e-mail: hosek@vesmir.cz)


Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška
Domovská stránka Pavla Hoška Domovská stránka Expedice LEMURIA