Čeština na Madagaskaru

kamera: Jiří Bálek
text: Pavel Hošek
 

Text pro moderátora:
Český cestovatel si už dávno zvykl, že v blízké ani daleké cizině rozhodně nevystačí se svým rodným jazykem. Pokud chcete vyrazit na exotický Madagaskar, rozhodně se vám bude hodit znalost francouzštiny nebo malgaštiny. Pro všechny případy si však raději zopakujte i základy své mateřštiny. Jinak by se vám mohlo stát, že si uříznete ostudu.

Jen málokterou krajinu lze tak dobře charakterizovat jedním slovem jako madagaskarský jihozápad. Jeho osudem je voda. Či přesněji její nedostatek. Většinu roku spaluje zemi prudké slunce a jen po dva tři měsíce občas zaprší. Celá oblast je vyprahlá a lidé, kteří tu žijí, jen obtížně shánějí obživu. Snad právě proto jich tu je jen tak málo – nejméně na celém Madagaskaru.
V některých případech však sucho a s ním spojené stálé a pěkné počasí může být výhodou. Třeba pro turistický ruch. Ten se na Madagaskaru začíná intenzivněji rozvíjet až v posledních letech. Donedávna k tomu chyběly nejzákladnější předpoklady. Malgašská vláda si však stále více uvědomuje potenciální bohatství, které může do země přinést a snaží se jej podporovat – staví silnice, buduje letiště, zpřístupňuje rezervace, vítá vznik cestovních agentur a kanceláří.
Jedna z končin, která se v tomto směru začíná rozvíjet zvlášť výrazně je právě jihozápad ostrova, zejména město Toliara a jeho nejbližší okolí. Kromě pěkného a stálého počasí začíná cizincům nabízet i další služby: kvalitnější ubytování, pohodlnější dopravu, výlety do rezervací, potápění na nedalekých korálových útesech ap. Ve městě a v přilehlých vesničkách při pobřeží vznikají nové rezervace a hotely. V mnohých stáncí na místním tržišti se přestává prodávat ovoce a dřevěné uhlí a trhovci nabízejí mušle a dřevěné sošky domorodých řezbářů.
Pro nás pro Čechy má Toliara ještě jedno zvláštní a nečekané překvapení. Najdete jej v hotelu Plazza, jednom z největších a nejhezčích ve městě. Pokud se tu dáte do řeči s jeho majiteli, panem a paní Rivertovými, jistě k svému údivu brzy zjistíte, že s „madame Rivert“ můžete mluvit česky.
Maminka paní Rivertové pochází z Moravy. Před válkou se tu seznámila s mladým mužem z Francie, který pracoval pro Baťovy závody. Svadbu již měli v Mombase a dcera se jim narodila v Nairobi. Po několika letech strávených ve východní Africe nakonec odešli na Madagaskar. Paní Rivertová zde vyrostla, provdala se a žije tu dodnes.
Hotel Plazza koupili manželé Rivertovi před několika lety. Má velmi pěknou polohu uprostřed města. Z jedné strany jej však přesto doslova omývá.Návštěvníkům nabízí pohodlné klimatizované pokoje a výtečnou kuchyni. Je na ní dobře znát, že že ji vede poctivá česká ruka, i když velkou část jídelníčku tvoří rozmanité mořské speciality. Snad nejúžasnější je hotelová zahrada – chlouba paní Rivertovéů. Díky příznivému tropickému klimatu a nevšední péči tu vše roste doslova před očima. Vysoké kokosové palmy, ibišky, bouganvileje a mnohá další květena vytváří příjemný stín, doslova oázu klidu pro znavené poutníky.
Manželé Rivertovi jsou si dobře vědomi vzrůstajícího zájmu cizinců o Madagaskar. Je jim jasné, že do budoucna nevystačí s městským hotelem. Již před časem zakoupili pozemky v Ifaty, malé rybářské vesničce pár kilometrů severně od města a v nějbližší době tu hodlají začít se stavbou nového hotelu. Ten by měl nejen poskytovat pohodlí a perfektní služby jako Plazza v Toliaře, ale nabízet i něco navíc pro ty, kteří touží po koupání, potápění, sportu, přírodě a příjemně a zajímavě prožitém čase.
 


Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška
Domovská stránka Pavla Hoška Domovská stránka Expedice LEMURIA