Tropičtí zástupci mnohonožek z Madagaskaru. Protáhlé tělo nesoucí po dvou párech končetin na většině tělních článků charakterizuje všechny zástupce třídy mnohonožek (Diplopoda).

Mnohonožka Mardonius aculeatus (Attems, 1914) dosahuje maximální délky zhruba 10 cm. Je endemická pro malý ostrůvek Nosy Be nedaleko severozápadního pobřeží Madagaskaru. Občas bývá chována i jako pokusný objekt v laboratořích.
Z celého světa bylo dusud popsáno kolem 10 000 druhů mnohonožek, přičemž odhady  skutečného počtu hovoří o 80 000 druhů těchto půdních členovců. Největší zástupci dlouzí až 30 cm jsou známi z tropických oblastí celého světa a náleží do řádu Spirostreptida. Na snímku zástupce z čeledi Spirostreptidae vylučující  žlutou nepříjemně páchnoucí tekutinu zanechávající na pokožce člověka zarudlé pálící skvrny.
Sechelleptus seychellorum (Desjardins, 1834) je drobnějším druhem, který nepřesahuje svou délkou 5 cm. Obývá severní část Madagaskaru a některé ostrovy Seychellského souostroví. Místy je dosti hojný.
(Vzhledem k tomu, že nebyl možný průzkum kopulačních orgánů mnohonožek, nemusí být jednotlivé druhy určeny naprosto přesně.)
Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška
Domovská stránka Pavla Hoška Domovská stránka Expedice LEMURIA