Latinskoamerická věž

kamera: Jiří Bálek, text: Pavel Hošek

Ciudad de México – Distrito federal, či prostě jenom „defe“, jak familiárně říkají starousedlíci. Pro hlavní město Spojených států mexických lze jen ztěží definovat něco opravdu charakteristického a typického. A přece. V neuvěřitelné změti domů, ulic, náměstí, aut, lidí, psů a kdoví čeho všeho ještě, v samém centru města stojí budova, podle které poznáte „defe“ už zdálky.
La Torre Latinoamericana, latinskoamerická věž s jejíž stavbou se započalo roku 1948 tyto předpoklady určitě splňuje. Od jejího dokončení r. 1956 sice uplynulo mnoho let a budova tak trochu omšele také vyhlíží. Přesto je dosud největší dominantou jednoho z největších měst na světě.
V době vzniku to byl skutečný unikát. Šlo tehdy o první dům na světě vyšší než 40 pater, která je odolná nejen proti slabším seismickým otřesům, ale i proti skutečně ničivým zemětřesením. Úžasné statické vlastnosti stavby se v geologicky neklidném Mexiku osvědčily již mnohokrát. Konstrukce a ukotvení budovy jsou opravdu důkladné. Celkem 361 betonových pilotů je zapuštěno do hloubky přes 50 metrů. Protínají sipké, písčité sedimenty, pozůstatky dávného jezera, a zasahují až do pevného skalnatého podloží. Na pilotech leží mohutná betonová deska, která nese budovu. Ta má celkem 44 podlaží o celkové výšce 139 metrů. Nad nimi je umístěn ještě televizní vysílač jehož vrchol je ve výšce 182 metrů. Hmotnost celého komplexu dosahuje 25 tisíc tun, z toho však polovina připadá na piloty v podzemí.
Ve třech nejvýše položených patrech jsou vyhlídkové plošiny a restaurace z nichž je možné přehlédnout velkou část středu města. Vrchol věže je snadno přístupný díky osmi rychlovýtahům tiše stoupajícím a klasajícím v nitru věže rychlostí 3 metry za sekundu. Cesta z přízemí do nejvyšších podlaží trvá tedy pouhých 30 sekund. I z těchto důvodů se Tarre Latinoamericana stala oblíbeným cílem nejen turistů, ale i obyvatel města.
Vrchol věže nabízí ještě další atrakci. Ve 38 patře je okvárium s mnoha pozoruhodnými mořskými i sladkovodními živočichy. Chovají tu ale třeba i krokodýly. Uvážíme-li nadmořskou výšku města zhruba 2 200 až 2 400 metrů nad mořem, lze bez nadsázky říci, že jde o jedno z nejvýše položených akvárií na světě.

Zpět na domovskou stránku Pavla Hoška Zpět na domovskou stránku